سه شنبه , 1 تیر 1400 - 2:07 قبل از ظهر

احتمال شکست عرضه اولیه‌ها در بورس!

سرمایه‌گذاران بورس تهران درحالی قرار است امروز بعد از مدت‌ها شاهد یک عرضه اولیه در بازار فرابورس باشند که بازار سرمایه روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر می‌گذارد و فشار عرضه و فروش بر فشار خرید غلبه کرده است.

رویارویی یک عرضه اولیه با بازار قرمز بورس!

به گزارش دهه شصتی‌ها، عرضه اولیه‌های بورسی از یک طرف به دلیل بازدهی که داشتند و دیگر به دلیل صعود شارپی بازار سرمایه، در ماه‌های ابتدایی سال گذشته با استقبال بی نظیر سهامداران مواجه می‌شدند و صف های طولانی برای خرید آن‌ها شکل می‌گرفت اما با آغاز فرایند ریزش بازار از جذابیت این عرضه‌ها هم کاسته شد و گواه این امر کاهش تعداد شرکت کننده‌ها در خرید این سهم‌ها است. به طوری که میزان مشارکت در خرید عرضه اولیه‌ها از بیش از پنج میلیون نفر در شهریور سال گذشته به کمتر از سه میلیون نفر در اوایل اسفند سال گذشته (عرضه اولیه اپال) رسید.

در چنین شرایطی و درحالی که بازار سرمایه روزهای پرچالشی را پشت سر می‌گذارد و درحالی که نه تنها سازمان بورس بلکه سران قوا با مصوبات گوناگون دست به دست هم داده‌اند، بلکه صف‌های فروش بازار جمع یا حداقل تعدیل شود، شاهد یک عرضه اولیه هستیم.

بر این اساس، قرار است امروز، عرضه اولیه سهام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان در نماد «فگستر» انجام شود که تعداد ۶۵ میلیون سهم به عموم خریداران عرضه می‌شود و ۱۰ میلیون سهم نیز به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص می‌یابد. دامنه قیمت در این عرضه نیز از ۵۶۱۷ ریال تا ۶۱۷۹ ریال تعیین شده و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی تعداد ۱۳۰ سهم اعلام شده است.

هرچند اعلام شده است که ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند اما به نظر نمی‌رسد درحالی که همچنان بسیاری از سهم های ارزنده و بنیادی بازار صف فروش هستند، این عرضه اولیه مانند عرضه های سال قبل مورد استقبال قرار بگیرد.

البته مسئولان ابزار امیدواری کرده‌اند که این عرضه اولیه نه چندان بزرگ، یک پتانسیل جدید در بازار سهام محسوب می‌شود که می‌تواند روحیه امیدواری را به بازار به واسطه بازدهی معمولی که عرضه‌های اولیه کسب می‌کنند، بازگرداند.

انتهای پیام/

درباره ی کورش کارگر

مطلب پیشنهادی

ثبت نام جاماندگان یارانه ابلاغ می شود

به گزارش دهه شصتی ها، به دنبال تصمیم دولت برای ثبت نام از جاماندگان یارانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *