دوشنبه , 24 خرداد 1400 - 12:27 بعد از ظهر

از چوب تا طلا

تاریخ شناسان در تحقیق و بررسی‌هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که (چاقو) را می‌توان از نخستین ابزارهایی که توسط انسان اختراع شده دانست. تا بتوانند حیوانات را شکار کنند و با آن غذای خود را بخورند. بعد از چند وقت انسان اولیه ابزارهایی مثل قاشق و چنگال رو اختراع کردند تا بهتر بتوانند غذا را خورده که تا عصر حاضر نیز در آشپزخانه و هنگام غذا خوردن خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی بر این باور غلط هستند که از آغاز بشریت قاشق و چنگال وجود داشته و کشف نشده است. شواهد و آثاری نشان می‌دهد که قاشق و چنگال از ابتدا وجود نداشته و کم کم انسان برای سهولت در امور خود و برطرف کردن نیاز خود می توانند از آن‌ها استفاده کنند. تا سال 1700 میلادی بیشتر مردم از قاشق و چاقو برای خوردن غذا استفاده می‌کردند و چنگال هنوز استفاده نداشت.

دیرینه شناسان می‌گویند اولین چنگال کشف شده دو لبه بلند داشت  اما در زمان حال چنگال‌ها چنین شکلی ندارد و مخالف آن‌ها، با چهار لبه و البته کوتاهتر نسبت به کشف اولیه تولید و عرضه شده است.

تا به الان از استفاده اولیه چنگال، تاریخی اعلام نشده اما تخمین می‌زنند که در سده دهم میلادی استفاده شده و به همراه قاشق برسر سفره‌ها آمده و چاقو هم برای تهیه و طبخ غذا استفاده می‌شده است. انسان‌ نخستین جهت تهیه چاقوها، از چوب و یا سنگ بوده استفاده کرده، اما الان جنس آن‌ها استیل یا مس با روکش‌ها و مخلوطی از فلزات دیگر که  جهت جلوگیری از زنگ زدگی است. در تولید و ساخت بعضی از قاشق و چنگال‌ها از فلزات گران بها مثل نقره و طلا استفاده می‌کنند که فقط جنبه دکور دارد که در قشر عمومی اجتماعات مورد استفاده روزانه قرار نمی‌گیرد.

انتهای پیام/

 

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

تکذیبیه سازمان حمایت از محیط زیست

به گزارش دهه شصتی ها، رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار حضور یا حمایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *