چهارشنبه , 2 تیر 1400 - 3:28 بعد از ظهر

برگزاری نمایشگاه جهت کمک به بیماران مبتلا به سرطان

به گزارش دهه شصتی‌ها، چهارمین نمایشگاه آثار هنرهای معاصر در فرهنگسرای نیاوران برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان تحت پوشش موسسه خیریه بهنام دهش پور، عصر روز جمعه 15 اسفندماه با استقبال مردم و هنرمندان نیکوکار در این فرهنگسرا برگزار و با فروش 19 اثر همراه شد.
این نمایشگاه که با هدف تامین هزینه های درمان بیماران مبتلا به سرطان و با مشارکت 50 هنرمند معاصر و بنام کشور برپا شده است، با فروش 19 اثر آغاز به کار کرد تا در هفت روز برپایی این رویداد انسان دوستانه برای مشارکت مردم نیکوکار، امید بیماران بیشتر شود.
در آیین افتتاحیه، نفیسه امدادی مدیر اجرایی چهارمین نمایشگاه هنرهای معاصر، در سخنانی درباره اهداف این رویداد گفت: «برگزاری این نمایشگاه به خاطر شیوع بیماری کرونا و شرایط خاص آن حدود 6 ماه به تاخیر افتاد و پس از تلاش های مسئولین و دوستان مان در این موسسه و مدیریت فرهنگسرای نیاوران این نمایشگاه آغاز به کار کرد و برای برپایی آن از همه افرادی که ما را حمایت کردند، قدردانی می کنم. امیدوارم که دعای خیر بیماران مبتلا به سرطان بدرقه راه همه این عزیزان باشد.»
در ادامه آیین افتتاحیه، لیلی رضایی مدیرعامل موسسه خیریه بهنام دهش پور، همراهی هنرمندان تجسمی با این حرکت بزرگ را ستود و گفت: «در فرهنگ لغت دهش پور، واژه هنرمند مترادف است با انسان هایی که متواضع هستند و سخاوتمندانه محبت می کنند. انسان هایی که نسبت به اطرافیان خود دغدغه دارند و بودن و سلامتی شان برای آنها با ارزش است.»
  پیش از این نیز هنرمندان کشور با شرکت در نمایشگاه و اختصاص عواید فروش آثارشان از فعالیت های خدمت رسانی موسسه خیریه بهنام دهش پور و بیماران تحت پوشش این موسسه حمایت کرده اند.
تا کنون نزدیک به ۶۰۰ اثر از هنرمندان معاصر و از کلکسیون های شخصی افراد نیکوکار در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان، به موسسه اهدا شده است که 307 اثر از کلکسیون شخصی زنده یاد مریم کیهانی و سایر مجموعه داران نیکوکار در اختیار ما قرار گرفت.
وی در ادامه بیان کرد: «اولین هنرمندی که داوطلبانه برای این موسسه خیریه فعالیت کرد، علی سلطانی بود که در حال حاضر یکی از هنرمندان معاصر و بنام کشور است که در آن زمان لوگو موسسه را طراحی کرد. پس از آن و در حدود 20 سال پیش، نفیسه امدادی هنرمند مهربان، ما را به منزلش دعوت کرد.»
وی گفت:«که در نظر دارد که این آثار را در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان به موسسه خیریه اهدا کند که این آغاز پیوند موسسه با هنر و هنرمند بود و در سال ١٣٨٤ با برپایی اولین نمایشگاه فروش بیش از ۵۰ اثر اهدایی از اساتید و هنرمندان معاصر همچون ایران درودى، محمد احصایى، زنده یاد پرویز کلانترى، علی اکبر صادقى، حسین زنده رودى، قباد شیوا، علیرضا جوادى، نصرت الله مسلمیان و ده  ها هنرمند صاحب نام دیگر و همراهی بى نظیر خیرین و نیکوکاران، برگ زرینى درتاریخ پیوند عمیق هنر و نیک اندیشى در ایران به ثبت رسید.»
مدیر موسسه خیریه بهنام دهش پور در پایان گفت: «من از طرف خودم و تمامی بیماران مبتلا به سرطان تحت پوشش این موسسه از هنرمندانی که ما را در همه این سال ها حمایت کرده اند تشکر می کنم که باعث شده اند تحمل دوران بیماری و هزینه های آن برای بیماران کمی آسان تر شود.
رشد بیماری سرطان در ایران همانند دیگر کشورهاست ولی متاسفانه سن ابتلا به این بیماری به دلایل متعدد در کشور ما کاهش یافته است و باید با یاری یکدیگر این بیماری را شکست دهیم و از آن نترسیم.»
لیلی رضایی در پایان از ناصر یوسفی به عنوان یکی از الگوهای موفق در مواجهه با بیماری سرطان، که کتابی هم با عنوان راهنمای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان پستان با مشارکت ایشان در موسسه خیریه بهنام دهش پور به چاپ رسیده است، دعوت کرد تا دقایقی برای مدعوین از تجربیات خانواده خود در این زمینه صحبت کند.
ناصر یوسفی سخنران پایانی این افتتاحیه بود.
یوسفی گفت: «مجموعه ما همچون موسسه خیریه بهنام دهش پور یک موسسه غیر دولتی است که نزدیک به سه دهه است در حوزه کودکان فعالیت می کند. حدود یک سال پیش خانواده ما درگیر بیماری سرطان شد و خانواده ما در اولین گام سعی کرد که این بیماری را پنهان نکند و با دریافت مشاوره هایی در سطح ملی و بین المللی طلب کمک کند. زمانی که همسرم برای اولین بار در جمع همکاران موسسه خبر ابتلا به بیماری اش را مطرح و درخواست کمک کرد، افرادی زیادی چه در پیرامون مان چه در سطح دورتر کمک های متنوعی به ما کردند و این باعث شد که تحمل رنج بیماری برای خانواده ما آسان تر شود.
وی افزود: «متاسفانه در فرهنگ ما برخی نگرش ها وجود دارد که باعث می شود بیماران، بیماری و رنج خود را پنهان کنند و طلب کمک نکنند.»
یوسفی در پایان اظهار داشت: «هر جا هر کسی بتواند برای تسهیل درد یک بیمار قدمی بردارد در حقیقت توانسته است علیه سختی و رنج بیماری مبارزه کند و من فکر می کنم که موسسه خیریه بهنام دهش پور اینگونه رفتار می کند. کودکان ما باید ببینند و یاد بگیرند که ما برای حمایت از یکدیگر ایستاده ایم همانگونه که هنرمندان در این رویداد مشارکت کردند و الگوی مناسبی برای جامعه هستند.»
انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

برگزاری دوره های آموزشی به صورت حضوری و مجازی

به گزارش دهه شصتی ها، ثبت نام دوره های تابستانه مجتمع آموزشی پژوهشی شهید آوینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *