دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 8:37 قبل از ظهر

تعطیلی محدود بازی با الفاظ است

به گزارش دهه شصتی ها، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «برای نخستین بار افراد بستری از مرز ۶۱۲۶ نفر گذشت. هر شانزده دقیقه 1 شهروند تهرانی را از دست دادیم.

آقای زالی درباره آخرین وضعیت کرونایی کلان شهر تهران اظهار داشت: «تا زمانی که تعبیر ‌های ما سلیقه‌ای غیر علمی و غیر کارشناسی باشد همین است. این تعطیلی باید شرح شود این چیزی که در سطح شهر می‌بینید اینگونه نیست ما داریم با الفاظ بازی می‌کنیم. همان طوری که هفته گذشته هم هشدار دادیم تنها راه حل ممکن برای تهران برای عبور از شرایط با توجه به حجم بالای ابتلا نرخ بالای رشد و شرایط این چنینی تعطیلی شهری است.»

وی ادامه داد: «گزارش‌ ها نشان می‌دهد بر خلاف آنچه انتظار داریم ریتم شهر تغییری نکرده است متاسفانه در هفته گذشته علی رقم اعلام قرمز بودن تهران بیش از ۸۰۰ هزار نفر در روز از مترو استفاده کردند و با این روش بیماری کنترل نمی‌شود. متاسفانه بر اساس نظارتی که شکل گرفته است وظایف چهارگانه در نظارت تعیین شده است بقیه دستگاه‌ها هم به وظایف خود عمل نمی‌کنند.»

آقای زالی گفت: «تهران ۷۰۰ کارشناس بهداشت محیط بیشتر ندارد و این تعداد بعد از ۴ ماه خیلی خسته شده اند. سایر دستگاه‌های مسئول به وظایف خود عمل نمی‌کنند و اعتقادی هم به این موضوع ندارند یا کرونا را جدی نگرفته اند.»

وی اظهار داشت : «شنبه21فروردین در تهران ۷۰ بیمار فوتی داشتیم. این‌ها ۷۰ عزیزی هستند که در بین خانواده های خود نیستند و اگر این روش ادامه پیدا کند فوتی ها و داغ مرگ و میر برای خانواده ها بیشتر می شود.»

زالی افزود: آنچه در اولین روز تعطیلات کرونایی در شهر دیدیم مطلقا تعطیلی نیست و با شرایط فعلی امکان کنترل بیماری همچنان سخت خواهد شد. امروز (21 فروردین) برای اولین بار تعداد مجموع افراد بستری از ۶ هزار و ۱۲۶ نفر گذشته و با این نرخ رشد معلوم نیست تا آخر هفته چه چیزی در انتظار همکاران بهداشت و درمان باشد.»

وی صراحتا اعلام داشت: «از نظر علم پیشگیری انطباق نداشت و بیشتر به نظر می‌رسد بازی با الفاظ می‌کنیم. اگر قرار باشد کارمندان یک سوم حضور داشته باشند ارباب رجوع هم حضور پیدا خواهد کرد.»

وی افزود: همین امروز(شنبه 21 فروردین) گزارش داشتیم برخی دستگاه‌های ملی از اجرای قوانین امتناع کردند و به این شکل کنترل بیماری بسیار سخت خواهد بود و به نظرم کسانی که در این زمینه تسامح می‌کنند و جان مردم را به بازی گرفته اند باید در یک وقت پاسخگو باشند. تا دیر نشده باید یک فرایند جدی با معانی اصلی علمی و کارشناسی تعطیلی شهر و کاهش ریتم شهر به حدی که مردم در تهیه خدمات ضروری دچار مشکل نشوند.»

زالی گفت: «از دوشنبه هفته پیش تا الان قرمز اعلام شده تفاوتی در ایاب و ذهاب نداشته ایم انتظار اینکه ۷۰۰ کارشناس محیط بتوانند به همه جای شهر سرکشی کنند امکان ندارد من بسیار نگران هستم و با این روش نمی‌توان بیماری را کنترل کرد.»

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «اصلا بحث برخورد مطرح نیست وقتی اداره‌ها حتی با یک سوم فعالیت می‌کنند و در تعطیلی ادارات است. به جز آتش نشانی؛ بهداشت درمان و مشاغلی از این قبیل ارباب رجوع مراجعه خواهند کرد و رعایت شیوه نامه‌ها کمتر خواهد شد. وقتی یک سوم کارمندان حضور داشته باشند و بخواهیم خدمات دهیم حتی ازدحام داریم. کارمندی که در یک شرکت خصوصی یا یک مجموعه دیگر کار می‌کند جرات ندارد حضور پیدا کند.»

انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

31خرداد آخرین مهلت تسلیم تقاضابه بانکها

به گزارش دهه شصتی ها، اشخاص مشمولی که تاکنون نتوانسته‌اند از مزایای قانون تسهیل تسویه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *