دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 7:46 قبل از ظهر

خسارت 22 هزار میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری

به گزارش دهه شصتی‌ها به نقل از ایسنا، رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران می‌گوید: « قرار است با سفرنامه‌های جذاب و قیمت‌های مناسب، شرکت‌های گردشگری و توریست‌های خارجی را دوباره به ایران برگردانیم.»

طبق آخرین اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO) بحران بی‌سابقه کرونا در سال ۲۰۲۰ سفر گردشگران را در سطح جهان با بیش از ۷۰ درصد اُفت مواجه کرد و بدترین سال در تاریخ گردشگری بین‌الملل را ثبت کرد. آمارهای این سازمان جهانی نشان می دهد متوسط رشد گردشگری ایران در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۰ به منفی ۷۲ درصد رسیده است.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز آمار داده که در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۹ میزان سفرهای بین‌المللی به ایران تا ۹۴ درصد کاهش داشته و در این مدت فقط ۴۵۰ هزار نفر با ویزای سلامت و تجاری به ایران سفر کرده‌اند.

اینک ابراهیم پور فرج رئیس هیات مدیره جامعه تور گردانان ایران، در پنل گردشگری که در جریان نشست تجاری  اروپا و ایران برگزار شد، می‌گوید: «ایران قصد دارد در قالب دو سناریوی «سفرنامه‌های جذاب با نرخ مناسب» و برگزاری «گردهمایی بین‌المللی تور اپراتورها»، گردشگری ایران را دوباره زنده کند.»

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تازگی اعلام کرده که صنعت گردشگری از شیوع ویروس کرونا متحمل ۲۲ هزار میلیارد تومان خسارت شده است.

پورفرج که پیش بینی می کند رفت و آمد گردشگران خارجی به ایران از سال ۲۰۲۲ عادی شود، در پنل گردشگری نشست تجاری اروپا و ایران، با اشاره به زیانی که ویروس همه‌گیر کرونا به گردشگری جهان و ایران وارد کرده است، می‌گوید: تلاشمان بر است گردشگرانی را که قصد سفر به ایران داشتند و شرکت‌هایی که سال‌هاست با ایران کار کرده‌اند را با سفرنامه‌های بسیار جذاب و قیمت‌های خیلی مناسب دوباره به ایران جذب کنیم. مطمئنم سفرنامه‌ها و نرخ‌هایی که در نظر گرفته شده شرکت‌های خارجی و مسافران آن‌ها را خوشحال خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان درباره گردهمایی تور اپراتورهای بین‌المللی در ایران نیز اظهار می‌کند: درحال برنامه‌ریزی برای این رویداد هستیم که چند سال پیش با حضور ۱۳۵ تور اپراتور از ۴۲ ملیت در ایران تجربه شده است، برای اجرای آن از دولت هم کمک می‌گیریم. ما از تور اپراتورهای خارجی دعوت می‌کنیم تا ایران را در پساکرونا ببیند و دوباره کشور ما را در مسیر سفر قرار دهند.

او در ادامه اشاره‌ای به امکانات درمانی ایران می‌کند و می‌گوید: در ایران خدمات درمانی با نرخی ارائه می‌شود که شاید با دو برابر این قیمت در کشورهای دیگر چنین خدماتی عرضه نشود.

محمود بنکدار نیا، عضو جامعه تورگردانان ایران ـ سخنران دیگر این پنل بود که به معرفی ظرفیت‌های گردشگری و تنوع امکانات در ایران اشاره می‌کند و نوسانات ارز که سفر را برای اتباع خارجی بسیار ارزان کرده، از جمله مزیت‌های حال حاضرِ گردشگری ایران بر می‌شمرد.

با وجود سیاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که بیشتر مبتنی بر جذب گردشگر از همسایگان و کشورهای آسیایی از جمله چین و روسیه بوده است، اما شرکت های خصوصی گردشگری در ایران همچنان به ادامه و گسترش همکاری در بازارهای سنتی به ویژه اروپا تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

بر اساس آمارهایی که در نشست تجاری اروپا و ایران ارائه شد، در سال ۲۰۱۸ از بین هفت میلیون گردشگر خارجی که به ایران سفر کردند حدود ۴۰ درصد با ملیت و یا از کشورهای اروپا بوده‌اند. ۳۷ درصد گردشگرانی که آن سال به ایران آمدند ملیت خاورمیانه ای داشتند و ۱۹ درصد دیگر از آسیا پاسفیک (APAC) و ۴ درصد هم از ملیت‌ها و سایر نقاط بوده‌اند.

ایران همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا صدور ویزای توریستی را متوقف کرد. اگرچه ویزای درمان و تجاری بدون توقف درحال صدور است و تردد از برخی مرزهای زمینی انجام می‌شود اما ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز با صدور ویزای توریستی و ورود گردشگر به ایران موافقت نکرده است.

انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

ساخت و ساز غیرقانونی در «تئوتیئواکان» مکزیک

به گزارش دهه شصتی هابه نقل از ایسنا، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری و تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *