دوشنبه , 24 خرداد 1400 - 1:14 بعد از ظهر

عدم تصویب قانون سقط درمانی جنین‌های ناهنجار، تنها با حمایت همگانی و علمی

به گزارش دهه شصتی ها، بر طبق مصوبه‌ی مجلس در مورخ 26 اسفندماه 1399، قانون سقط درمانی جنین‌های ناهنجار و ناقص الخلقه که مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود، نسخ خواهد شد.
بر اساس این ماده واحده سقط درمانی با تشخیص نهایی پزشکان متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به بیماری عقب افتادگی یا ناقص‌الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از ولوج روح چهار ماه با رضایت زن مجاز می‌باشد و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.
ولی این ماده واحده با تصمیم روز26 اسفند 1399 مجلس نسخ شد.
اما آیا به دنیا آمدن فرزندانی با عیوب و بیماری‌های ژنتیکی که اغلب ناتوان هستند و جامعه را با مشکلات عاطفی و روانی مواجه خواهند کرد و هزینه های اقتصادی زیادی را بر خانواده ها و جامعه تحمیل
می کنند، می تواند جوانی جمعیت و حمایت از خانواده‌ها را در پی داشته باشد؟!
نگهداری و بزرگ كردن طفل معلول و دارای مشکلات ژنتیکی برای والدين زحمت و مشقت بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر باید اشاره کرد که عدم لغو مصوبه جدید عملا چیزی جز به معنای رواج سقط جنایی و بدون نظارت پزشکان متخصص و به خطر افتادن جان مادران نیست.
جهت جلوگیری از درگیری در مشکلات خانواده‌ها و جامعه در چنین چرخه‌ی معیوبی بر آن شدیم تا کمپینی اعتراضی مبنی بر عدم اجرای این مصوبه به راه اندازیم تا جلوی اجرای این مصوبه، که می‌تواند تبعاتی بسیار بزرگتر از آنچه که ذکر شد داشته باشد را بگیریم، برای این امر نیاز به حمایت همگانی جامعه‌ی علمی و هم وطنان عزیز را داریم.

انتهای پیام /

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

از اطلاعات حساب کاربری خود محافظت کنید

به گزارش دهه شصتی ها، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری تعمیرکار موبایل که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *