دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 9:26 قبل از ظهر

علی محمد نمازی: در شرایط کرونا انتخابات یکسال به تعویق بیافتد یا در دو روز انجام شود

به گزارش دهه شصتی ها به نقل از ایسنا، علی محمد نمازی در پاسخ به فراخوان وزارت کشور برای بررسی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط شیوع کرونا گفت: انتخابات در کشور با حضور فیزیکی رای دهندگان پای صندوق‌ها و مراکز اخذ رای برگزار نشود.

نمازی افزود: از سویی وقت و تجربه برای برگزاری انتخابات به شیوه پیشرفته مثل انتخابات آمریکا هم فراهم نیست. زمان برای فراهم کردن زیر ساخت‌های چنین انتخابات و آموزش مجریان آن محدود است و امکان برگزاری انتخابات پستی یا اینکه برگه رای از قبل در اختیار رای دهندگان قرار گیرد و در روز رای گیری افراد فقط رای خود را در صندوق بیندازند، وجود ندارد.

این فعال سیاسی گفت: در دوره های پیش بارها گفته شده بود که باید انتخابات الکترونیکی برگزار شود اما به ‌این مساله توجه نشد.

وی افزود: جدا از اخذ رای، شمارش آرا به شیوه فعلی نیز در شرایط کرونا امکان پذیر نیست؛ زیرا فاصله لازم میان افراد رعایت نمی‌شود. اگر افراد هم در زمان شمارش آرا، از هم فاصله داشته باشند، ممکن است صحت شمارش آرا قابل اعتماد نباشد.

نمازی ادامه داد: در نتیجه بهتر است در شرایط کرونا انتخابات یکسال به تعویق بیفتد تا شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شود اما اگر این امکان وجود ندارد، اخذ در رای در حوزه های بالای دویست هزار نفر در دور روز برگزار شده و شمارش آرا هم الکترونیکی شود تا افراد نقشی در شمارش آرا نداشته باشند. محل های بزرگ تری هم برای شعب اخذ رای در نظر گرفته شود.

این فعال سیاسی در پایان گفت: اگر قرار به مشارکت حداکثری باشد، باید انگیزه مشارکت ایجاد شود در غیر این صورت شرایط بیماری کرونا بهانه خوبی برای عدم مشارکت است. انگیزه مشارکت با برگزاری انتخابات رقابتی و وجود کاندیدای حداکثری برای جناح های اصلی کشور و امکان تایید صلاحیت کاندیدهای مستقل ایجاد می شود.

انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

پدر بزرگترین خانواده جهان درگذشت

به گزارش دهه شصتی ها، مردی که با ۳۸ زن، ۸۹ فرزند و ۳۶ نوه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *