دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 8:26 قبل از ظهر

قاچاق دارو دوطرفه است

به گزارش دهه شصتی ها،  قاچاق دارو به آن سوی مرزها و همچنین ورود داروهای تقلبی به بازار دارویی كشور، از جمله آسیب‌هایی است كه همواره سلامت جامعه و به خصوص بیماران را تهدید می‌كند. به طوری كه گفته می‌شود سالیانه ۴ هزار میلیارد ریال دارو به صورت قاچاق وارد كشور می‌شود.

نكته متفاوت در قاچاق دارو نسبت به بقیه كالاها، قاچاق دوطرفه دارو است به طوری كه هم قاچاق داروی خارجی به داخل وجود دارد و هم قاچاق داروی تولید داخل به خارج از كشور.

حجم كل داروی مصرفی كشور ما با یارانه‌ای كه دولت به آن تزریق می‌كند، در حدود یك هزار و 600 میلیارد تومان است. در حال حاضر حدود ۹۶ درصد داروی مصرفی بازار داروی ایران، توسط 74 كارخانه داروسازی داخلی تولید می‌شود. برای تولید ۹۶ درصد تولید در داخل، حدودا ۲۵۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه و بسته‌ بندی آن، ارز هزینه می‌شود.

اما چهاردرصد باقی مانده بازار دارویی كشور در اختیار داروهایی است كه از خارج وارد می‌شود كه مهمترین دلیل قاچاق دارو به خارج، وجود اختلاف بین قیمت دارو در بازار داخلی و بازارهای خارجی به ویژه كشورهای همسایه است.

آمار و گزارشهای وزارت بهداشت حاكی از این است كه فروش سالانه دارو در ایران 2.5 میلیارد دلار است كه 35 درصد این مبلغ صرف واردات 4 درصد نیاز دارویی بیماران خاص می شود.

دبیر كل سندیكای تولید كنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارو، معتقد است كه مافیای دارو در ایران مثل سایر كشورهای دیگر وجود دارد و همین مافیا ، بی كیفیت بودن داروی ایرانی را القاء می كنند.

محمد پیرورام چندی پیش در نشستی با اعلام اینكه ۹۰ درصد مواد اولیه ۲۵۰ تا ۲۷۰ قلم داروی تولید داخل در كشور تامین می شود، افزود: «بیش از ۹۰ درصد كیفیت دارو مربوط به استفاده از ماده موثره و اولیه دارو است. در واقع، اثربخشی دارو ناشی از ماده موثره آن است كه همراه مواد جانبی باید به عنوان دارو استفاده شود.»

دبیركل سندیكای تولید كنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارو، در ادامه به وجود مافیای دارو اشاره كرد و گفت: «اهمیت تجارت دارو باعث شده تا شاهد بروز مافیای دارو در دنیا باشیم و كشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. بطوریكه همین مافیای دارو، تولیدكنندگان دارو را تحت فشار قرار می دهد.»

وی با اعلام اینكه تولید دارو بر اساس فارماكوپه انجام می شود كه در تمام دنیا تسری دارد و كارخانجات دارویی ملزم به رعایت آن هستند، تاكید كرد: «مطرح كردن داروی بی كیفیت و با كیفیت، كار سوداگران دارو است برای اینكه بتوانند داروی خارجی را استفاده كنند، در حالی كه داروی بی كیفیت وجود ندارد.»
پیرورام با اعلام اینكه تولید داروی ژنریك به معنای پایین بودن كیفیت آن نیست، ادامه داد:«تجویز القایی دارو در تمام دنیا ممنوع است ولی در ایران هنوز این مسئله قانونگذاری نشده است.»

وی با انتقاد از تبلیغات سوعلیه داروی ایرانی، گفت: «تجویز القایی دارو، یكی از اقدامات مافیای دارویی است. در حالی كه هنوز تحقیقات مستندی از بی كیفیت بودن داروی ایرانی ارائه نشده كه اگر اینگونه بود، تولید داروهای ژنریك در كشور اتفاق نمی افتاد.»

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو نیز در ادامه ، تعریف مافیا در ایران را متفاوت با سایر نقاط دنیا دانست و گفت: «تخلف در حوزه دارو، شامل آن دسته از داروهایی است كه مجوز دارند اما مراحل ثبت را طی نكرده اند، به طوری كه در سالهای 90 و 91 تا نیمه اول سال 92، نمونه های زیادی از این قبیل داروها را داشته ایم كه وارد شده اند.»

رسول دیناروند افزود: «ما آنچه مسلم است اینكه، در حوزه دارو حتما تخلف ، قاچاق و سوء استفاده وجود دارد اما لزوما یك تخلف سازمان یافته مافیایی نیست. یعنی ، بر اساس تعریف بین المللی مافیا، این تخلفات را نمی توان مافیا نام گذاشت.»

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «گروه‌هایی كه به صورت زیرزمینی و خارج از ضوابط و چارچوب قانونی در زمینه دارو در ایران فعالیت می‌كنند مافیای دارو هستند اما اطلاق این كلمه به گروه‌هایی كه با مجوز قانونی به تولید و واردات دارو می‌پردازند، بی انصافی است.»

دیناروند اظهار داشت: «صنعت دارویی كشور ما اكنون 95درصد نیاز دارویی كشور را با كیفیت مطلوب تامین می‌كند و بی‌ انصافی است كه درباره این گروه‌ها چنین اظهار‌ نظرهایی كنیم.»

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: «مافیای دارو همان است كه به صورت زیرزمینی به واردات قاچاق و توزیع داروهای تقلبی در سطح عرضه می‌پردازند كه وزارت بهداشت نیز شدیدا با آن مخالف است و از هر تلاشی برای برخورد با این گروه‌ها كه سلامت مردم را به مخاطره‌ می‌ اندازند كوتاهی نمی‌كند.»

وی ادامه داد: «اگر می‌خواهیم قاچاق دارو از بین برود، باید كیفیت تولید داخلی دارو بالاتر برود. وزارت بهداشت باید نظارت و دقتش را بیشتر كند و ابزارها و بسترهای قانونی به گونه‌ای طراحی شود كه دولت بتواند از تولید حمایت كند تا بخش تولید دارو آسیب نبیند.»

دیناروند افزود:‌ «همچنین جاهایی كه تولید كمتر از نیاز است، باید اجازه واردات رسمی دارو بدهیم و در چنین شرایطی مطمئن باشید قاچاق دارو در كشور كاهش پیدا می‌كند.»

بی ‌شك از مهمترین راهكارهای مبارزه با مافیای قاچاق دارو و جلوگیری از ورود و خروج داروهای تقلبی و غیرتقلبی به كشور، كنترل صحیح مراكز عرضه، توزیع و تامین دارو از طریق شبكه‌های رسمی تولید و پخش دارو است.

همچنین مركز سامانه پاسخگویی ۱۴۹۰ غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به منظور اطلاع رسانی، ارتقای پاسخگویی، خدمت رسانی بیشتر به شهروندان ، افزایش آگاهی مردم از حقوق خود در حوزه غذا و دارو و نحوه دریافت و دسترسی آسان تر به این خدمات راه اندازی شده است.

انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

31خرداد آخرین مهلت تسلیم تقاضابه بانکها

به گزارش دهه شصتی ها، اشخاص مشمولی که تاکنون نتوانسته‌اند از مزایای قانون تسهیل تسویه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *