دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 7:48 قبل از ظهر

مافیا دارو به دنبال سخت تر کردن مسیر واردات قانونی

به گزارش دهه شصتی‌ها، در قانون اساسی کشور، برخورداری از سلامت به عنوان حق اساسی مردم به رسمیت شناخته شده است.قاچاق دارو که  وجود آن از سوی مسئولان و متولیان امر در حوزه بهداشت و درمان کشور نیز تایید می‌شود، معضلی است که در صورت عدم برخورد و مقابله با آن، آثار ناگواری به دنبال خواهد داشت که مهم ترین آنها، تهدید سلامت مردم است که از دست دادن آن هرگز قابل جبران نخواهد بود.

پروسه صدور مجوز واردات دارو فرآيندي سخت‌ گيرانه است و تمام قوانيني که در اين خصوص در کشور وجود دارد، مطابق با استانداردهاي فارماکوپه دارويي دنياست و می بایست به طور کامل رعايت شود زيرا دارويي که مجوز  وزارت بهداشت (برچسب اصالت کالا، IRC) را ندارد، قاچاق محسوب مي‌شود.

بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در دنیا قربانی مصرف داروهای تقلبی و قاچاق می شوند. همچنین، بر اساس اعلام این سازمان حدود ۲۵ درصد از داروهای عرضه شده در بازار مصرف جهان تقلبی هستند که این موضوع نگرانی جدی جامعه جهانی را برانگیخته است.

تبلیغات، ناآگاهی، مسائل فرهنگی و باور مصرف کنندگان به بهتر بودن کالای خارجی ؛ می تواند به افزایش قاچاق دارو دامن زده و به سلامت عمومي و اقتصاد جامعه صدمات جبران ناپذيري وارد کند.

صاحبنظران معتقدند قاچاق داروی خارجی و یا تقلبی صرف نظر از اثرات و نتایج اقتصادی دارای آثار و نتایج سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی به شرح زیر می‌باشد:

الف – آثار اقتصادی :

o       اختلال در اجرای قانون

o       ایجاد فرهنگی قانون گریزی

o       اختلال در تجارت رسمی

o       گسترش اقتصاد زیر زمینی

o       فرار مالیاتی و انتقال فشار مالیاتی بر بخش رسمی اقتصاد

o       تضعیف تولیدبا هدر رفتن منابع ملی و کاهش سرمایه گذاری

o       کاهش نرخ رشد اقتصادی و کاهش درآمد دولت

ب – آثار سیاسی :

o       افزایش ثروت و قدرت نامشروع

o       رانت خواری

o       کاهش اعتماد عمومی

o       تمایل به قانون گریزی

o       افزایش بی نظمی اقتصادی

o       تضعیف امنیت اقتصادی

o       هدر رفتن منابع ملی

ج – آثار فرهنگی اجتماعی :

o       مصرف گرایی

o       هدر رفتن سرمایه های اجتماعی

o       افزایش بی نظمی اجتماعی

با عنایت به اینکه تجویز داروهای خارج از فهرست رسمی داروهای ایران زمینه ورود غیر مجاز دارو را فراهم نموده و باعث اشاعه قاچاق دارو می شود؛ همکاران محترم پزشک تقاضا دارد ، با توجه به ماده 17 کتاب قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که قابل پیگیری در واحد انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز هست ؛  از تجویز داروهای خارج از فهرست رسمی داروهای ایران خودداری کند.

ضمنا در صورت نیاز به تجویز دارویی که خارج از فهرست رسمی داروهای ایران می باشد مراتب با ذکر دلایل و مستندات علمی تجویز داروی مورد نظر به سازمان نظام پزشکی مشهد و یا مستقیما به معاونت غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارسال گردد تا  اقدامات قانونی مربوطه انجام شود.

به پیوست داروهای غیر مجاز ( قاچاق ) که با هماهنگی معاونت غذا و دارو تهیه شده است برای استحضار اعلام می شود.

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

31خرداد آخرین مهلت تسلیم تقاضابه بانکها

به گزارش دهه شصتی ها، اشخاص مشمولی که تاکنون نتوانسته‌اند از مزایای قانون تسهیل تسویه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *