چهارشنبه , 2 تیر 1400 - 4:58 بعد از ظهر

نمکی: حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید

به گزارش دهه شصتی‌ها، وزیر بهداشت گفت: «تصمیم گرفتیم که برای اجرای طرح و تشدید بیمار یابی اقدام کنیم و در عین حال مردم هم جابجا نشوند. باید توجه کرد که وقتی جمعیت مواج و شناور است و ممکن است هر لحظه آمارهایمان از نقطه‌ای به نقطه دیگر دگرگون شود، اجرای طرح بسیار کار سختی است، اما در جمعیت ساکن و غیر شناور مدیریت را برای ما ساده‌تر می‌کند. به همین دلیل اولین تقاضای ما این است که باز هم التماس و خواهش کنیم که سفر نروید و در خانه و محل خودتان بمانید. زیرا اگر بروید ضرر می‌کنید و خدا نکند که در آن واحد چند خوزستان خلق کنیم. اگر خدایی نکرده چند خوزستان دیگر شکل گرفت، آن زمان دیگر نمی‌توانم بر روی تاب‌آوری نظام سلامت قسم بخورم.»

نمکی افزود: «حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید نگذاریم خوزستان‌های دیگری ایجاد شود.»

نمکی گفت: «برخی می‌گویند تاب آوری مردم کم شده است، اما من می‌گویم که تاب آوری خدمت‌ گذاران به مردم در نظام سلامت، به شدت کمتر شده است. به هر حال در یک خوزستان طی ۷۲ ساعت، ۷۸ همکار من به ویروس موتاسیون یافته مبتلا شدند. من که نمی‌توانم پرستار را از منطقه‌ای که آلوده نشده، به کمک منطقه آلوده شده ببرم، این خردمندی نیست، بلکه باید از ظرفیت همان استان استفاده کنم. مگر ظرفیت استان چقدر است؟. وقتی ۳۰ درصد نیروی من در طول یک هفته گرفتار بیماری شد، در طول یک هفته پرستار و کادر بهداشت و درمان من نیم ساعت پلک بر هم نگذاشت، ضعف ایمنی پیدا می‌کند، بی خوابی و خستگی گرفتارش می‌کند و چطور می‌توانم این صحنه غم انگیز را مدیریت کنم. تقاضا می‌کنم که حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید. رفتن همانا و گرفتار شدن در این دام هم همان. نگذاریم خوزستان‌های دیگری ایجاد شود. من التماس کردم که پروازها از منطقه آلوده به غیر آلوده را قطع کنیم، مگر در موارد ضروری که با تشخیص کمیته استانی با تست‌های قبلی انجام شود. نمی‌شود که از یک کانون جدید آلوده هر روز چرخش این ویروس را به جاهای مختلف نظاره کنیم.»

وی ادامه داد: «درباره انجام تست، به عنوان متخصص این رشته می‌گویم، همه تست‌ها را چه رپید کنیم و چه pcr، فرقی ندارد. درصد قابل توجه از PCR های دنیا منفی کاذب است.»

نمکی افزود:« بین ۲۵ تا ۳۸ درصد از تمام PCR های مدرن‌ترین مراکز دنیا ممکن است منفی کاذب شوند. ممکن است کانتکت من با ویروس زمانی اتفاق افتاده باشد که هنوز نتوان ویروس را بررسی و اندازه گیری کرد. تست رپید هم ممکن است مانند همه تست‌ها منفی کاذب داشته باشد.   کسی که دارد سوار قطار یا هواپیما می‌شود، احتمال اینکه در بهترین شرایط ۲۵ درصد افراد از کنترل برای تست خارج شوند، وجود دارد. ما آنقدر PCR منفی از امارات و ترکیه دریافت کرده‌ایم که مثبت بوده‌اند. البته نه می‌توان گفت که PCR آن طرف دروغ بوده که البته برخی از آن‌ها قلابی بوده، اما ممکن است فرد آنجا منفی بوده و وقتی به اینجا رسیده بعد از ۴۸ ساعت مثبت شده است. حال ممکن است فرد را سوار هواپیما و قطار و اتوبوس کنم، با PCR یا رپید منفی، اما فرد مثبت باشد و تعداد زیادی را مبتلا کند. یعنی سفر به عنوان یکی از مولفه‌های بسیار موثر بر چرخش بیماری را باید جدی گرفت. این را کارشناسی به شما می‌گوید که حداقل ۱۳ ماه است که درگیر این ماجرا در کشور است و هر شب هم حداقل دو ساعت یافته‌های جهان را مطالعه می‌کند.»

نمکی گفت: «خطرناک‌ترین عامل در چرخش ویروس موتاسیون یافته سفر است. حتی اگر بلیت و هتل مجانی هم برایتان فرستادند، این را بدانید که دارند برایتان ویزای بیماری و مرگ می‌فرستند. نکته دیگر این است که در این طرح اولین گامی که برمی‌داریم، مراقبت از ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیتی است که بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ها را رقم می‌زنند؛ جمعیت سالمند و جمعیت مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای. این جمعیت تا امروز بین ۸۰ تا ۸۵ درصد مرگ‌ها را رقم زدند. مراقبت از این گروه که در این طرح اولویت اول ماست بسیار کار خردمندانه‌ای است که تقاضا می‌کنم که به هیچ وجه آن را فراموش نکنید.»

انتهای پیام/

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

مدعی دسترسی سوالات کنکور در فضای مجازی دستگیر شد

به گزارش دهه شصتی ها، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: «فردی که مدعی دسترسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *