چهارشنبه , 2 تیر 1400 - 5:03 بعد از ظهر

هشدار بازنشستگان نظامی اسرائیل به دولت بایدن!

به گزارش دهه شصتی ها به نقل از ایندیپندت، بیش از 2 هزار مقام عالی نظامی بازنشسته اسرائیل به دولت جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای جدید با ایران هشدار داده و تاکید کردند که «دستپاچگی برای مذاکره با تهران به طور مستقیم منافع اسرائیل را به خطر می‌اندازد.»

این هشدار به دولت بایدن در حالی انجام می‌شود که کابینه اسرائیل در نشست اخیر خود به این نتیجه رسیده بود که دولت بایدن برای توافق با ایران شتابزده است و تهران نیز آن را احساس کرده است.

نگارش متن این نامه را اجلاس امنیتی دفاعی اسرائیل بر عهده داشته و نشریه واشینگتن فری بیکن نیز نسخه‌ای از آن را دریافت کرده است. این نامه به امضاء Habithonistim رسیده است که انجمنی متشکل از صدها مقام عالی‌رتبه بازنشسته اسرائیل است.

در بخشی از این نامه آمده است: «نگران هستیم که دولت بایدن و برخی کشورهای اروپایی حامی بازگشت به توافق با ایران نگرانی آنهایی را که در معرض تهدید‌های ایران قرار دارند و با این تهدید‌ها آشنا هستند نادیده بگیرند.»

این در حالی است که مقامات تهران، واشنگتن و بروکسل یک‌صدا از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در وین خبر می‌دهند و زمزمه نگارش متن توافق به گوش می‌رسد.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به “تهدید مقامات جمهوری اسلامی در مورد نابودی اسرائیل” آمده است: «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رفتار ستیزه‌جویانه برای جلوگیری از فاجعه ضروری است.»

این نامه خاطرنشان می‌کند که تصمیم بایدن برای لغو تحریم‌ها، ثبات منطقه را که در نتیجه پیمان ابراهیم به دست آمده، تضعیف می‌کند.

این نامه تاکید می‌کند که قدرت‌های جهانی نباید به برجام، که توانایی ایران برای غنی‌سازی و پیشبرد برنامه‌های موشکی را نادیده گرفته بود، بازگردند.

امضاء ‌کنندگان نامه به بایدن توصیه می‌کنند که توافق جدید باید شامل بازرسی سرزده‌ از تاسیسات ایران در هر زمان و هر مکانی باشد.

توافقات ابراهیم یا پیمان ابراهیم بیانیه مشترک اسرائیل، امارات متحده عربی و ایالات متحده بود که در ۱۳ اوت ۲۰۲۰ منعقد شد. از اصطلاح “پیمان ابراهیم” همچنین برای اشاره کلی به توافقنامه‌های صلح و عادی سازی روابط اسرائیل با امارات متحده عربی، بحرین و … استفاده می‌شود.

انتهای پیام/

درباره ی نهاد علی‌بیک‌زاده

مطلب پیشنهادی

نتیجه بازدید از رصد خانه تهران

به گزارش دهه شصتی ها، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *