دوشنبه , 24 خرداد 1400 - 1:30 بعد از ظهر

هفت سنگ بازی سرگرم کننده کوچه‌های خاکی!

کودکان نسل‌های گذشته در نبود تلویزیون و لوازم الکترونیکی، بیشتر با چوب و سنگ و خاک سرگرم بوده اند و بعدا، بازی‌های پرهیجانی مانند قایم  باشک، گرگم به هوا، فوتبال و … انجام می‌دادند و تحرک داشتند، درحالی که کودکان امروزی بیشتر وقت خود را با کامپیوتر و تبلت می‌گذرانند.

بازی‌های قدیم مثل اسم فامیل، وسطی، گرگم به هوا و یک مرغ دارم از گفتگوهای خانواده، معلّم‌ها و… معرفی می شدند. در کلاس، بازی‌های فکری و نوشتنی و در حیاط مدرسه، بازی‌های با جنب و جوش انجام می دادند. نبود موبایل و کامپیوتر در مدرسه باعث می‌شد دانش آموزان جنب و جوش بیشتری داشته باشند. بازی‌های قدیم، هیاهو و خنده‌ی بیشتری دارند، امّا بازی‌های کامپیوتری جدید این طور نیستند. هنوز هم در مدرسه بازی‌هایی مثل: لی لی، قایم باشک و اسم فامیل انجام می‌شود.

بازی هفت سنگ چه قواعدی دارد؛

هفت سنگ یکی از بازی‌هایی بود که در زمان‌های دور، بچه‌های محل را دور هم جمع می‌کرد. تنها ابزار این بازی یک توپ و تعدادی سنگ چیده شده روی هم است. در این بازی، بازیکنان به ۲ گروه مهاجم و مدافع تقسیم می‌شوند و توپ در اختیار گروه مهاجم قرار می‌گیرد. آن‌ها باید از فاصله‌ی چند متری، سنگ‌های چیده شده را وارونه کنند، بعد مجددا آن‌ها را روی هم بچینند. در همین فاصله، گروه مدافع توپ را برمی دارد و اعضای گروه مهاجم را هدف می‌گیرند تا نتوانند سنگ‌ها را به حالت قبل بازگردانند. اگر توپ به همه‌ی اعضا برخورد کند، گروه مدافع برنده می‌شود. در واقع، تیمی که سنگ‌ها را وارونه کرده است، باید برای بازسازی آن تلاش کند. پیام مهمّ هفت سنگ بازسازی و آبادانی و اتّحاد را به فرزندان آموزش می‌دهد.
انتهای پیام/

 

 

درباره ی مهری درخوش

مطلب پیشنهادی

کام تلخ ستاره بلژیک

به گزارش دهه شصتی ها، مهاجم تیم ملی فوتبال بلژیک با وجود خوشحالی از پیروزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *