دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 8:00 قبل از ظهر

کارزار، خواست جمعی برای بهتر شدن

کارزار یک استارتاپ اجتماعی است که مأموریت اصلی آن ترویج فرهنگ مطالبه‌گری از طریق ایجاد بستری برای هم‌افزایی خواست‌های مدنی است. کارزار پلتفرمی امن، مستقل و رایگان برای طرح درخواست‌ها، شکوائیه‌ها و تقدیرهای جمعی از طریق جمع‌آوری امضا است. پلتفرم کارزار دارای مجوزهای لازم از مراجع مختلف است و در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران و با اتکا به اصل ۲۴ قانون اساسی مبنی بر آزادی بیان، و همچنین قوانین حقوق شهروندی و قانون تجارت الکترونیک در کشور فعالیت می‌کند.

به گزارش دهه شصتی‌ها، چندی پیش خبری از آتش‌سوزی در گمرک اسلام قعله افغانستان که در مجاورت گمرک دو غارون ایران قرار دارد در شبکه‌های مجازی بازنشر گسترده شد و بسیاری از صحنه‌ها آن به دلیل وخامت اوضاع مصدومان غیر قابل پخش بود. در عین واکنش سریع آتش‌نشانان استان خراسان رضوی باز هم ماموران آتش‌نشانی نتوانست کاری از پیش ببرند. در این آتش‌سوزی گسترده تعداد نامعلومی تانکرهای سوخت گاز و مازوت و هیدروکربن در محوطه چند ده هکتاری گمرک اسلام قلعه در آتش سوخت. گزارش‌های محلی و تصاویر بقایای سوخته تانکر‌ها و کامیون‌ها حاکی از حضور بیش‌از هزار دستگاه تریلی و کشته شدن چند ده تن رانندگانی که در انتظار انجام تشریفات گمرکی و ورود به خاک کشور همسایه بودند را می‌دهند.

اعضای تحریریه دهه ‌شصتی‌ها با کمک استارتاپ کارزار اقدام به تهیه گزارشی از آن فاجعه و جمع‌آوری امضاء برای جلوگیری از تکرار فجایع مشابه کردند. هرچند این اتفاق در کمتر یک ماه دوباره تکرار شد و اقدام سریع آتش‌نشانان گمرک ایران و درخواست مداخله و امداد رسانی به موقوع گمرک طرف افغانستانی از وقوع حادثه به بزرگی اتفاق ماه گذشته جلوگیری کرد. اما آتش سوزی در گمرکات فاجعه بار است و درصورت وقوع خسارت‌های چند صد میلیون دلاری را به بار می‌آرود. این درحالی است که شرکت‌های بیمه‌ای از زیان دیدگان به دلیل شرایط و نبود قراردادهای اجرایی حمایت نمی‌کنند. 

وبسایت کارزار سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد و حالا با میزبانی میلیون‌ها امضا به نامی شناخته شده میان مردم و فعالان اجتماعی تبدیل شده است و صدها رسانه مطالبات مطرح شده در آن را پوشش داده‌اند و تجربیات موفقی را نیز در حوزه مطالبه‌گری رقم زده است.

کارزار به هیچ سازمان و ارگانی وابسته نیست و تیم کارزار به عنوان یک استارتاپ اجتماعی به صورت کاملا مستقل فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد. کارزار به عنوان یک بستر (Platform) بی‌طرف، در تألیف و انتشار محتوای نامه‌ها و امضاها دخالتی ندارد و صرفا واسطی است که نویسندگان کارزارها را به امضاکنندگان آنها متصل می‌نماید و مطابق با ساز و کاری مشخص به اطلاع‌رسانی و تبلیغ آن مطالبات می‌پردازد. بدیهی است که تیم کارزار روی محتوای متون منتشر شده نظارت داشته و مطالبات غیرقانونی و متون حاوی هر گونه توهین یا افترا را منتشر نمی‌کند.

برای حمایت از کارزار گمرک شما هم می‌توانید به آدرس استارتاپ کارزار مراجعه کنید.

انتهای پیام/

درباره ی نهاد علی‌بیک‌زاده

مطلب پیشنهادی

تسهیل در امور بیمه‌ای حوزه مطبوعات و رسانه‌ها

به گزارش دهه شصتی‌ها، با ابلاغ دستور اداری از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *