دوشنبه , 31 خرداد 1400 - 7:44 قبل از ظهر

کدام عرضه اولیه را بخریم؟

به گزارش دهه شصتی‌ها به نقل از غیرمحرمانه؛ نغمه علی بیک زاده نوشت : با توجه به افزایش جمعیت افراد علاقمند به حضور در بازار بورس و انتشار اخبار فراوان با مضمون عرضه اولیه لازم دیدم این مبحث را به درستی تشریح کنم. هرگاه شرکتی برای جذب سرمایه مقداری از سهام خود را در معرض فروش قرار می دهد یک بازار اولیه ایجاد می شود. در این بازار خریداران سهامی را خریداری می کنند که مالک آن شرکت ارائه کننده سهم است.

این توزیع سهام با نظارت بورس انجام می شود و مشخص می شود که شرکت چه میزان از سهم خود را در معرض فروش قرار داده است.

خریداران سهام نمی توانند سهام خود را به شرکت برگردانند اما سهامداران مجازند که سهام خود را به داوطلبان خرید سهم بفروشند. در این حالت صف خرید و صف فروش و بازار ثانویه ایجاد می شود.

صف خرید شامل افرادی است که طالب خرید سهام هستند.

صف فروش شامل افرادی است که سهام‌هایی را در اختیار دارند و علاقمند به فروش آن‌ها هستند.

بازار ثانویه همان بورس است که شرایط خرید و فروش سهام را برای سهامداران فراهم می نماید.

نکته حائز اهمیت این که شرکت‌هایی که در بورس تهران پذیرفته شده‌اند شرکت‌هایی هستند که سودآوری آن ها اثبات شده و در حال فعالیت اقتصادی هستند اما در فرابورس شرکت‌ها صرفا ثبت شده‌اند و بسترهای لازم برای شروع یک کار اقتصادی را دارا هستند اما هنوز فعالیت اقتصادی قابل دفاع و سودآوری ندارند و هدف آنها از ارائه سهم شناور در عرضه اولیه که تامین مالی است تامین هزینه های سرمایه گذاری برای اقدامات اولیه است.

سرمایه گذاران وقتی پولی برای دریافت کارکرد اقتصادی به بازار سرمایه می آورند مناسب است که عرضه اولیه سهام های بورس تهران را خریداری کنند که از شرایط مطمئن تری برخوردار است.

یکی از دلایل متضرر شدن خریداران سهم های عرضه اولیه پذیرش حداکثر قیمت خرید است.

در شرایط عرضه اولیه شرکت‌ها باید سهام خود را با قیمتی کمتر از ارزش بازار به فروش برسانند تا وقتی سهم در بازار ثانویه عرضه می شود با فقدان خریدار مواجه نشود و صف خرید معقولی وجود داشته باشد.

در شرایطی که قیمت پیشنهادی برای عرضه را انتخاب می کنید باید به خاطر داشته باشید اگر چه وقتی حداکثر قیمت را درج کنید سهام مورد تقاضایتان به شما عرضه می شود اما قیمت سهام در نهایت با توجه به کشش بازار تعیین می شود.

همچنین کسانی که در بازار فرابورس اقدام به خرید می کنند باید بدانند که این شرکت‌ها چندان سودآور نیستند و شرایط بسیار متزلزلی دارند. هرگز پولی را که به آن نیاز دارید و روی کارکرد آن حساب کرده‌اید را به بازار فرابورس نبرید. فرابورس چایی برای سرمایه گذاری های طولانی مدت و زمان بر است که سرنوشت نامشخص دارد.

انتهای پیام/

درباره ی نغمه علی‌بیک‌زاده

مطلب پیشنهادی

دو میلیارد دلار قاچاق لوازم خانگی

به گزارش دهه شصتی ها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه از ظرفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *